Jak vybrat zubní kartáček?

Bambusové kartáčky jsou ekologickou variantou

Všichni chceme mít úsměv jako z amerického filmu, jehož základem jsou zdravé bílé zuby. A bez pravidelného čištění tím správným kartáčkem to jednoduše nejde. Dnešní nabídka kartáčků je ovšem tak široká, že lze při výběru nadělat spoustu chyb, které vám vaše ústa nemusí odpustit. Vše potřebné se dočtete v našem rádci Jak vybrat zubní kartáček.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Jak vybrat zubní kartáček podle typu

Které zubní kartáčky jsou jako dělané pro vaše zuby? Jako první je třeba zohlednit současný stav vašeho chrupu. Odvíjí se od něj např. doporučená tvrdost štětin. Na trhu navíc najdete specializované modely pro lidi trpící parodontózou nebo nositele zubních protéz. Pokud si nejste úplně jistí, určitě se před výběrem poraďte se svým stomatologem.

Klasický

Klasické kartáčky jsou univerzální a pro každodenní použití. Liší se hlavně velikostí hlavice, tvrdostí štětin a typem rukojeti. Zde záleží na vašich preferencích. Je zásadní, abyste s kartáčkem zacházeli správně a šetrně odstraňovali ze zubů plak a nečistoty.

Klasické kartáčky

Jednosvazkový

Jednosvazkový zubní kartáček je doplňkovým kartáčkem, který je určený pro čištění těžko dostupných míst (např. zadních stoliček) nebo dočišťování krčků. Sáhněte po něm, pokud máte pocit, že klasický kartáček nestačí na perfektní vyčištění chrupu. Využít lze i na rovnátka a implantáty.

Jednosvazkové kartáčky

Na rovnátka

Zubní kartáček na rovnátka je speciálním modelem se zkrácenými středovými štětinami, které tvoří žlábek do tvaru písmene "V", a čistí tak jednotlivé zámečky. Delší krajní vlákna naopak zajistí, že i prostory kolem rovnátek budou dokonale vyčištěny.

Kartáčky na rovnátka

Cestovní

Cestovní kartáček na zuby je speciální kategorií pro výjimečné situace, kdy nemáte k dispozici zubní pastu nebo si svůj domácí kartáček z jakéhokoliv důvodu neberete na cesty. Ideálně by měl nabídnout kvalitu klasického kartáčku, jen v menších rozměrech.

Cestovní kartáčky

Dětský

Dětský zubní kartáček musí být především dostatečně šetrný, proto vybírejte hlavně s ohledem na tvrdost jeho vláken. Především dětské dásně jsou velmi citlivé. Seženete je v mnoha barevných variantách a s nejrůznějšími vzory.

Dětské kartáčky

Pro miminka

Zubní kartáček pro miminka existuje ve 2 variantách. Jako klasický kartáček s menší hlavou nebo jako silikonový návlek na prst. O mléčné zuby je třeba se starat stejně jako o ty druhé. Důležité je ke kartáčku také vybrat speciální pastu určenou pro první zoubky.

Kartáčky pro miminka

Inspiraci k výběru konkrétního modelu hledejte na naší stránce Nejlepší zubní kartáčky. Nejen čištěním si zajistíte zářivý úsměv. O dalších metodách se dočtete v našem článku Úsměv jako z Hollywoodu.

Jaký kartáček na zuby - materiál

Přírodní zubní kartáček je známý jako siwak nebo miswak. Je vyrobený z kořene (nebo větve) stromu jménem Salvadora perská. Pro blahodárné vlastnosti se užívá tisíce let. Jeho pravidelným žvýkáním zuby čistíte i bělíte. Silikonový kartáček na zuby je vyroben z potravinářského a zdravotnického silikonu. Jedná se tak o zdravotně nezávadný materiál, který dlouho vydrží. Bambusový kartáček na zuby je biologicky odbouratelný a především obnovitelný. Jeho pořízení je tak mnohem ekologičtější, než je tomu u jeho silikonové varianty.

Přírodní kartáček Kartáček ze silikonu Bambusový kartáček

Kartáček na zuby a důležité faktory

Tvrdost štětin

Jde o jeden z nejdůležitějších faktorů každého kartáčku. Rozhodujte se podle současného stavu svých zubů, zejména jejich citlivosti a celkového zdraví. Pokud trpíte na nepříjemně citlivé zuby, rozhodně volte měkčí štětiny. Totéž platí pro jedince s potížemi s paradontózou a odhalenými krčky.

Specifické potřeby vašich úst

Zubní protéza

Zvolte speciální dvoukartáček, který má na jedné straně malou kulatou hlavici k čištění žlábku, jímž protéza dosedá na čelistní výběžek (alveol), a druhý větší kartáček k očištění vnější strany náhrady. Na protézu můžete použít běžný tvrdý kartáček a hůře dostupné prostory dočistit tím jednosvazkovým.

Parodontóza

K čištění jsou vhodné kartáčky s velice měkkými vlákny ve vysoké hustotě, které jsou na jednu stranu velice šetrné k dásním, ale na stranu druhou odstraňují plak pomaleji, a proto musíte zuby čistit o něco déle.

Koupí příliš tvrdého kartáčku můžete parodontózu zhoršit, proto se raději omezte pouze na nejjemnější modely.

Velikost balení

Může se to zdát banální, ale koupit 4 kartáčky najednou znamená, že máte v podstatě zásobu na celý rok a můžete tuto část zubní hygieny na delší dobu pustit z hlavy. Pokud tedy máte svého favorita, není nad čím váhat.

Ústní hygiena

Elektrické zubní kartáčky

Náhradní hlavice pro elektrické zubní kartáčky

Mezizubní kartáčky

Ústní vody

Zubní pasty

Škrabky na jazyk

Přípravky na bělení zubů

Ústní spreje

Rady na závěr

Jak si správně čistit zuby?

Čištění zubů je nejdůležitější, ale ne jediná součást dentální hygieny. Měli bychom se ale soustředit na to, abychom ji prováděli skutečně poctivě, a dopřáli tak našim zubům zaslouženou péči.

  • Platí prověřená poučka, že zuby bychom si měli čistit 2× denně alespoň po dobu 2 minut.
  • Provádějte jemné krouživé pohyby po zubech pod úhlem 45°.
  • Opakujte pohyb na každém zubu 10×.
  • Na kartáček nemusíte tlačit, čištění tím nijak nepomůžete, ba naopak.
  • Pokud po čištění stále vidíte nebo cítíte nedostatky, očistěte zbytek nečistot jednosvazkovým kartáčkem. Na mezizubní prostory využijte speciální mezizubní kartáčky nebo zubní nit.
Jak často měnit zubní kartáček?

Každý kartáček vydrží plně funkční zhruba 2–3 měsíce, pokud si zuby čistíme 2× denně. Poté se jeho vlákna obvykle roztáhnou a roztřepí, což má za výsledek sníženou efektivitu při odstraňování plaku. Za tu dobu se na něm usadí i řada nečistot, a proto je vhodné jej vyměnit za nový.

Jaký je ideální kartáček pro děti?

U kojenců a batolat je péče o čistotu prvních zubů na rodičích. K tomu mohou použít silikonové násady na prst s jemnými výstupky.

Pro děti od 3 let a výš jsou doporučeny kartáčky s vůbec nejjemnější štětinami, aby nedošlo k poškození stále čerstvě prořezaných, vyvíjejících se zubů. Postupem času, kdy si dítě začíná zuby čistit samo (byť pod vaším dohledem), můžete přejít i na elektrické modely. Je možné, že čištění s nimi bude pro děti větší zábava než s "nudnými" mechanickými kartáčky, u nichž navíc není jisté, že je děti budou správně používat.

Jak pečovat o kartáček, aby vydržel co nejdéle?

Koupelny jsou královstvím bakterií a některé z nich bohužel mohou skončit i na našem zubním kartáčku. A proto je dobré jim dopřát maximální možnou ochranu. Balení některých modelů obsahují antibakteriální krytku, jíž ochráníte kartáček před nečistotami. Krytky zároveň mnohdy obsahují látky pro ničení bakterií. Moderní alternativou jsou tzv. sanitizéry, jimiž pomocí UV záření vyhubíte nastřádané bakterie z hlavice.

Kolik stojí opravdu dobrý kartáček?

Mechanické kartáčky jsou velmi levnou záležitostí, avšak ne všechny patří k těm dobrým. Za méně než 100 Kč seženete uspokojující kartáčky všech typů, včetně jednosvazkových a klasických. Za 100 - 200 Kč půjdete zlatou střední cestou a získáte jak ultrajemné kartáčky, tak větší balení těch tradičních tvrdších. V kategorii nad 200 Kč hledejte, pokud si na šetrnost čištění opravdu potrpíte a zajímá vás i materiál a složení vašeho kartáčku, ne jen jeho použití.

Další užitečné články

Nejlepší kartáčky Hollywoodský úsměv Nejlepší pasty na bělení zubů